Mrok
data wydania
10/01/2009
opis
autor:
Phillip Finch
tytuł oryginału:
Diving into darkness
przekład:
Dorota Konowrocka
liczba stron:
296

Opowieść o Boesmansgat, głębokiej na prawie 300 m jaskini w RPA w kształcie dzwonu i pilocie samolotów pasażerskich, Davidzie Shaw, który po zaledwie 5 latach szkolenia zszedł jako pierwszy i jedyny do tej pory człowiek na głębokość 270 metrów na obiegu zamkniętym. Opowieść o próbie wyłowienia przez niego ciała nurka z dna jaskini, która, choć zakończona tragicznie, jest świadectwem niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych ludzi połączonych wspólną pasją.

zdjęcia

prasa o książce

Głębokie nurkowanie jaskiniowe jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów. W jaskiniach wykonano dotychczas zaledwie osiem nurkowań na głębokość ponad 240 metrów. Przeprowadziło je zaledwie pięciu nurków; spośród nich żyje tylko trzech, dwaj pozostali zmarli. Dave Shaw był jednym z nich.
Nuno Gomes
rekordzista w nurkowaniu głębokim

Boesmansgat jest jedną z najtrudniejszych jaskiń. Z taką jaskinią zmierzył się Dave Shaw.
Leszek Czarnecki
rekordzista w nurkowaniu jaskiniowym

Śledząc opowieść Fincha, poznasz mnie i mojego przyjaciela Dave’a. Nawet jeśli nie nurkujesz, przeczytasz tę książkę jednym tchem.
Don Shirley
przyjaciel Davida Shawa, instruktor nurkowania

Chociaż śmierć przemyka przez strony książki, to opowieść ta mówi o życiu: fascynującym, odważnym, niebezpiecznym, przesuwającym granice niemożliwego, o pasji poznania. I choć za taką intensywność doznań, za odsłonięcie tajemnicy płaci się czasem cenę najwyższą, to Dave Shaw żył naprawdę.
Monika Rogozińska
Rzeczpospolita

Przerażająca, a jednocześnie głęboko poruszająca opowieść o zejściu na dno najniebezpieczniejszej jaskini świata. Trzymająca w napięciu, niedająca złapać oddechu, chwytająca za gardło… i serce.
Małgorzata Popienia
Wielki Błękit

Próbowałem sobie wyobrazić jak bym się czuł 270 metrów pod wodą, w jaskini, w zupełnych ciemnościach. Nie udało mi sie i może dlatego lektura tej książki zrobiła na mnie piorunujące wrażenie.
Cezary Jęksa
Logo