O zabijaniu
data wydania
09/30/2010
opis
autor:
Dave Grossman
tytuł oryginału:
On killing: The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society
przekład:
Dorota Konowrocka
liczba stron:
464

Pierwsze wydanie polskie „O zabijaniu” Dave’a Grossmana, obowiązkowej lektury dla studentów Akademii West Point, traktuje o zachowaniu żołnierzy w obliczu zagrożenia na polu bitwy zarówno w historii ostatnich, jak i zamierzchłych konfliktów zbrojnych. Grossman, opierając się na zaskakujących badaniach S.L.A. Marshalla, zastanawia się, dlaczego jedynie 15–20% żołnierzy aż do wojny wietnamskiej używało broni przeciwko nieprzyjaciołom. Przełomem – zdaniem autora – było odpowiednie warunkowanie, tak by użycie broni nie wiązało się z wrodzoną człowiekowi traumą. Czytelnicy serii „360 stopni” znajdą w nominowanej do Nagrody Pulitzera książce podpułkownika marines odpowiedzi na pytania o kontrolę stresu, współpracę w ramach grupy, wreszcie przygotowanie do zadania, w której stawką może być ludzkie życie. Do wydania dołączony jest film Nicka Broomfielda „Bitwa o Irak” rekomendowany przez Ministra Obrony Narodowej.

zdjęcia

prasa o książce

Trudne pytania stawia w tej książce Dave Grossman. Zgłębia wszelkie aspekty najstraszniejszego czynu, jaki może popełnić człowiek.
Joanna Nikodemska
Focus

„O zabijaniu” szokuje, ale z zaprezentowanymi przez autora tezami trudno się nie zgodzić.
Maciej Szopa
Polska Zbrojna

Grossman dał się poznać jako gorący przeciwnik wszelkiej przemocy. Jedno jest pewne – wie, o czym mówi. Służąc prawie 23 lata w armii, nie tylko zabijał, ale uczył innych, jak to fachowo robić.
Krzysztof Szymborski
Polityka

Grossman właśnie łamie ostatnie tabu, jakie pozostało zachodniej cywilizacji. Dawno złamaliśmy tabu seksu, teraz Grossman nie pozostawia już żadnej tajemnicy śmierci, a raczej zabijania.
Marcin Górka
Gazeta Wyborcza

Fascynujące studium agresji oparte na relacjach uczestników wojen. Grossman pokazuje, jak przełamano wewnętrzny opór człowieka przed zabijaniem. Niestety nie tylko u żołnierzy. Także u naszych dzieci.
Wojciech Lorenz
Rzeczpospolita

Prokuratorzy i sędziowie badający sprawę Nangar Khel powinni przeczytać tę książkę.
Jacek Kaczmarek
TVN

Książka stanie się lekturą obowiązkową wszystkich studentów uczelni wojskowych w Polsce i żyjących jeszcze weteranów II wojny światowej.
gen. bryg. Janusz Bronowicz
szef wojsk pancernych WP

Wnikliwa analiza wniosków Grossmana pomoże naszym żołnierzom zakończyć ten konflikt zwycięsko, a ich żonom i matkom lepiej poznać własnych mężów i synów.
mjr Grzegorz Kaliciak
dowódca obrony ratusza w irackiej Karbali