W pogoni za cieniem
data wydania
03/21/2014
opis
autor:
Robert Kurson
tytuł oryginału:
Shadow Divers
przekład:
Jakub Urbański
liczba stron:
496

Prawdopodobnie jest to najlepsza książka o nurkowaniu, jaką kiedykolwiek napisano; obowiązkowa pozycja na każdej marynistycznej półce. Historia dwóch przyjaciół, których determinacja i odwaga pozwoliła na wyjaśnienie jednej z ostatnich zagadek drugiej wojny światowej – pochodzenia tajemniczego wraku okrętu podwodnego u wybrzeży New Jersey. Od odkrycia do identyfikacji minęło sześć lat, w trakcie których ginęli nurkowie, rozpadały się małżeństwa i przyjaźnie, o prawo do nurkowania na wraku walczyły konkurencyjne zespoły, a poszukiwania odpowiedzi na pytanie o jego pochodzenie rozciągnęły się na dwa kontynenty. Z czasem historyczna ciekawość ustąpiła chęci oddania czci poległym na dnie morza przez tych, których ojcowie walczyli po drugiej stronie frontu. By nikt nie spoczywał nieznany na dnie oceanu.

zdjęcia

prasa o książce

Czyta się jak najlepszy thriller, doskonały reportaż o ludziach ogarniętych wielką pasją – nurkowania i wyjaśniania podwodnych tajemnic.
Marcin Jamkowski
autor książki „Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya”

Lodowate wody Atlantyku, poszukiwacze skarbów, tajemniczy okręt. Doskonała powieść o początkach nurkowania technicznego, o pasji, która przeradza się w obsesję, o cenie, jaką trzeba za to zapłacić.
Małgorzata Popienia
Wielki Błękit

Jest w odkrywaniu historii tu ukazanej coś mistycznego. Napisana przyjaznym i angażującym językiem książka pozostanie na długo w pamięci czytelnika.
Dawid Zaraziński
Dziennik Turystyczny

Podczas nurkowania mierzyłem się z grozą doczesnych szczątków spoczywających w wypełnionym osadem grobie. Zanurzony w głębokiej wodzie, wciśnięty w trzewia rozbitego statku, konfrontowałem się z własną śmiertelnością.
Richie Kohler
Nurek – członek wypraw na U-869

To, co zrobili John i Richie na początku lat 90., mając do dyspozycji prymitywny sprzęt, graniczy z prawdziwym szaleństwem. Jak wiemy, opłacili to problemami osobistymi i śmiercią kolegów.
Tomek Stachura
Nurek wrakowy, fotograf

Kurson pisze o ludziach, których tragiczny los przekuty został na zasady bezpiecznego nurkowania. Historie ciekawe, ponieważ nurkowania odbywały się w podobnych, do bałtyckich warunkach.
Paweł Poręba
instruktor nurkowania trymiksowego i jaskiniowego